AKTUALNOŚCI

Rozmowa online wokół „Książki o klimacie” Grety Thunberg

Zapraszamy Was do wysłuchania rozmowy i wzięcia udziału w dyskusji wokół nowej „Książki o klimacie” stworzonej przez Gretę Thunberg. Spotkanie odbędzie się  6 grudnia o godz. 12:00 i będzie transmitowane online w wydarzeniu na profilu facebook pod linkiem: https://fb.me/e/1ApcapcxH
 

Znana na całym świecie aktywistka klimatyczna, zaprosiła do napisania tej książki ponad setkę naukowczyń i naukowców, popularyzatorek i popularyzatorów nauki. W ten sposób powstała opowieść, którą powinien przeczytać każdy z nas, bo historia o zmianie klimatu „to najważniejsza historia na świecie i trzeba ją opowiadać wszem i wobec – wszędzie, gdzie mogą ją donieść nasze głosy, a nawet znacznie dalej.”

O książce porozmawiają: 

Filip Springer – autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą“, „13 pięter”, „Miasto Archipelag”, „Źle urodzone”, „Mein Gott, jak pięknie”. Współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest i Miedzianka po drodze oraz Szkoły Ekopoetyki.

Joanna Przybyło – uczestniczka Akademii Klimatycznej w projekcie Biblioteki dla Klimatu, Dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Wierzchosławicach.

Czas start

Po kilku miesiącach wytężonej pracy, burzowania i konsultacji, przedstawiamy Wam „Biblioteki dla klimatu” – projekt, do którego udało nam się zaangażować wiele wspaniałych osób i którego siłą jest współpraca. Chcemy opowiadać o zmianie klimatu w sposób przystępny, „po ludzku” i pokazać, że to temat, który dotyczy nas wszystkich. Wierzymy, że ten projekt będziemy tworzyli razem. Chcemy dzielić się wiedzą, wymieniać doświadczeniami, spotykać i rozmawiać, a następnie przekuć to wszystko w działanie z mieszkankami i mieszkańcami Waszych miejscowości.
 
Będzie działo się wiele, ale w pierwszej kolejności zapraszamy Was do wzięcia udziału w pierwszej edycji Akademii Klimatycznej.
Nabór otwieramy już 30 sierpnia, a na zgłoszenia czekamy do 25 września. Program, który opracowaliśmy w ramach Akademii jest skrojony na miarę Waszych potrzeb. Wymaga zaangażowania, to fakt, ale w zamian daje ogromne pole możliwości własnego rozwoju i szansę na poszerzenie oferty Waszej biblioteki.

To z kim widzimy się w Warszawie podczas startu Akademii?
 
Liczymy na Was i nie możemy się doczekać!

Pierwsze spotkanie za nami!

W ubiegłym tygodniu rozpoczęłyśmy pierwszą edycję Akademii Klimatycznej. 20 Bibliotekarek z 10 bibliotek z różnych zakątków kraju przyjechało do Warszawy. Ale to było spotkanie! W końcu mogłyśmy się poznać, porozmawiać o czekających nas wyzwaniach i podzielić oczekiwaniami.
W Pawilonie Edukacyjnym Kamień nad Wisłą spędziłyśmy 2 intensywne dni a towarzyszyły nam nasze ekspertki i eksperci.

Krzysztof Jodłowski z agencji badawczej DayRay opowiedział o szczegółach badania, które przeprowadziliśmy wspólnie latem tego roku. „Biblioteka jako miejsce działań dla klimatu” to dawka solidnej wiedzy o postrzeganiu bibliotek przez Polki i Polaków oraz o ich potencjale do inicjowania lokalnej proklimatycznej zmiany.
Filip Springer zabrał nas na spacer nad Wisłę, gdzie szukaliśmy śladów obecności człowieka, a dr Aleksandra Kardaś wprowadziła nas w temat zmiany klimatu od strony fizycznej. Mieliśmy też czas na rozmowę o tym jak rozumiemy zmianę klimatu, co robimy w obszarze edukacji klimatycznej i co przed nami. Dobry dialog poprowadziła nasza tutorka Magdalena Latuch.

Drugiego dnia, Justyna Turek i Henryk Stawicki z Change Pilots, pokazali nam jak myśleć o społecznościach, w których działamy w kategorii ekosystemu. Mapowaliśmy relacje pomiędzy poszczególnymi jego elementami i zastanawialiśmy się nad potrzebami grup, które chcemy zaangażować w nasze działania proklimatyczne. To było bardzo otwierające i inspirujące doświadczenie.

Przed nami kilka miesięcy intensywnej pracy: warsztaty, spotkania, wykłady, dialogi lokalne, spacery badawcze. Będziemy relacjonować!

Wyniki naboru do Akademii Klimatycznej

Ostatnie dni upłynęły nam na czytaniu zgłoszeń do pierwszej edycji Akademii Klimatycznej. Nie było łatwo podjąć decyzję – działacie bardzo aktywnie, na wielu polach, współpracując z różnymi partnerami. Po długich dyskusjach wybrałyśmy 10 bibliotek, z którymi spotkamy się w Warszawie już 9 października.

Dziękujemy za Wasze zaangażowanie i przesłane aplikacje.
Gratulujemy i do zobaczenia!

Spotkanie na temat badania „Biblioteka jako miejsce działań dla klimatu”

Już 25 września o godz. 12:00 zapraszamy na spotkanie z Krzysztofem Jodłowskim z agencji badawczej DayRay, podczas którego opowiemy Wam o szczegółach badania “Biblioteka jako miejsce działań dla klimatu”. 
Badanie przeprowadziliśmy w okresie od maja do lipca 2023 roku chcąc dowiedzieć się jaki potencjał tkwi w bibliotekach jako miejscach pozaformalnej edukacji klimatycznej oraz co o bibliotekach sądzą Polki i Polacy. 

Czas start

Po kilku miesiącach wytężonej pracy, burzowania i konsultacji, przedstawiamy Wam „Biblioteki dla klimatu” – projekt, do którego udało nam się zaangażować wiele wspaniałych osób i którego siłą jest współpraca. Chcemy opowiadać o zmianie klimatu w sposób przystępny, „po ludzku” i pokazać, że to temat, który dotyczy nas wszystkich. Wierzymy, że ten projekt będziemy tworzyli razem. Chcemy dzielić się wiedzą, wymieniać doświadczeniami, spotykać i rozmawiać, a następnie przekuć to wszystko w działanie z mieszkankami i mieszkańcami Waszych miejscowości.
Będzie działo się wiele, ale w pierwszej kolejności zapraszamy Was do wzięcia udziału w pierwszej edycji Akademii Klimatycznej.
Nabór otwieramy już 30 sierpnia, a na zgłoszenia czekamy do 25 września. Program, który opracowaliśmy w ramach Akademii jest skrojony na miarę Waszych potrzeb. Wymaga zaangażowania, to fakt, ale w zamian daje ogromne pole możliwości własnego rozwoju i szansę na poszerzenie oferty Waszej biblioteki.
To z kim widzimy się w Warszawie podczas startu Akademii?
Liczymy na Was i nie możemy się doczekać!

Wierzymy, że razem możemy więcej, dlatego szczególnie ważne są dla nas partnerstwa