AKTUALNOŚCI


Chcesz zdobyć lub poszerzyć swoją wiedzę na temat zmiany klimatu i uzyskać certyfikat uprawniający Cię do prowadzenia warsztatów Mozaiki Klimatycznej w Twojej bibliotece? Zgłoś się i weź udział w kursie! Nie ma wymaganego minimalnego poziomu wiedzy by móc dołączyć do szkolenia.

Zgłoś się wypełniając formularz rekrutacyjny: FORMULARZ
Zgłaszając się akceptujesz warunki regulaminu: REGULAMIN 

Szkolenie obejmuje: 

 • udział w warsztacie Mozaiki Klimatycznej online jako uczestniczka/ uczestnik w jednym
  z wskazanych dni: 4,5,6 lub7.06. (4 godziny); 
 • całodniowe szkolenie stacjonarne w godz. 9:00-17:00 (8 godzin) w dniu 17 lub 18.06
  w Łodzi;
 • 1 zestaw profesjonalnie wydrukowanych kart warsztatowych w języku polskim; 
 • zestaw materiałów szkoleniowych online przesłanych do osób uczestniczących po szkoleniu; 
 • wsparcie w zamkniętej grupie (WhatsApp / Telegram / Messenger) przez 1 miesiąc od daty szkolenia; 
 • 1 grupowa sesja coachingowa online, 90min, w przeciągu 4 – 6 tygodni od terminu szkolenia. 

 Dlaczego warto: 

 • zdobywasz, porządkujesz i pogłębiasz swoją wiedzę o zmianie klimatu; 
 • otrzymujesz nowe umiejętności potwierdzone certyfikatem; 
 • możesz samodzielnie, w atrakcyjny i angażujący sposób, prowadzić zajęcia edukacyjne
  o zmianie klimatu w swojej społeczności;  
 • wzbogacasz ofertę edukacyjną biblioteki, w której pracujesz i budujesz świadomość klimatyczną w swojej miejscowości.

Kto prowadzi szkolenie?

Anna Desogus– założycielka firmy Circular Together, wykwalifikowana moderatorka warsztatu Mozaika Klimatyczna (Climate Fresk) – ma za sobą poprowadzenie ponad 40 warsztatów (w języku polskim i angielskim). Jako trenerka wyszkoliła już ponad 100 nowych moderatorów i moderatorek. Od trzech lat Ambasadorka Europejskiego Paktu na Rzecz Klimatu – brała udział jako mówczyni w wydarzeniu TEDxEuropeanClimatePactWarsaw. Ekspertka w programie Climate Leadership prowadzonym przez Centrum UNEP-Grid Warszawa. Obecnie pracuje także w projekcie Planet Reuse mającym na celu promowanie wdrażania systemów opakowań wielorazowych w Europie. W Planet Reuse odpowiada za działania w Europie Środkowej i Wschodniej, w tym w Polsce. Była zapraszana jako ekspertka na międzynarodowe wydarzenia takie jak TAIEX EPPA Circular Economy Workhop for Western Balkans, Circular Plastics Network for Training, Circ4Life Open Innovation Camp, Assessment of Turkey’s Potential on Transition to Circular Economy czy też cykl webinarów organizowanych przez European Environmental Bureau we współpracy z Environment Society of Oman.  

O Mozaice Klimatycznej  

Warsztat istnieje już w 50 językach. Na całym świecie ponad półtora miliona osób wzięło udział w warsztacie. Dzięki kursowi dołączysz do międzynarodowej społeczności moderatorów i moderatorek Mozaiki Klimatycznej i poprzez prowadzenie warsztatów w Twojej bibliotece
i społeczności będziesz współtworzyć ten rosnący, globalny trend interaktywnej i angażującej formy edukacji klimatycznej. 
 

Warsztat Mozaika Klimatyczna pozwala na poznanie kluczowych elementów nauki o klimacie, od wzrostu poziomu CO2 w atmosferze,
po zakwaszenie oceanu czy zaburzenia obiegu wody. Warsztat ukazuje relacje przyczynowo-skutkowe oraz wpływ deregulacji naturalnych mechanizmów zarówno na ekosystemy, jak i życie ludzkie.
 

Mozaika Klimatyczna została stworzona przez francuskiego inżyniera Cedrica Ringenbacha i prowadzona jest na licencji Stowarzyszenia Le Fresque du Climat. Podczas warsztatu zapewniony jest najwyższy poziom merytoryczny. Materiały oparte są na raportach IPCC, czyli Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu, a warsztat prowadzony jest tylko przez wyszkolonych moderatorów i moderatorki. Po ukończeniu kursu będziesz jednym/jedną z nich!  

Jak przebiega warsztat, którego moderatorką/moderatorem zostaniesz?
Podczas warsztatu uczestnicy poznają kilka zestawów kart, na których przedstawiona jest wiedza
z zakresu nauki o klimacie. Wspólnie grupa dyskutuje nad związkami przyczynowo-skutkowymi pomiędzy kartami i tworzy rodzaj mozaiki ilustrujący różnorodne zależności. Po przedyskutowaniu wszystkich kart i ułożeniu mozaiki jest też czas na refleksję, rozmowę o emocjach oraz wprowadzenie do tematu rozwiązań dla kryzysu klimatycznego – możliwe ćwiczenie dotyczące rozwiązań dla danej społeczności.  

Warsztaty lekturowe? Pomysł na rozwój kompetencji środowiskowych

Czy literatura może stanowić ważne narzędzie w budowaniu kompetencji środowiskowych?   Wg Lawrence’a Buell’a, twórcy ekokrytyki w obrębie literaturoznawstwa  “kryzys ekologiczny jest kryzysem wyobraźni”. Literatura pomaga przezwyciężyć ten kryzys na wiele sposobów.

– Po pierwsze zwiększa nasze kompetencje w zakresie posługiwania się językiem. Uwrażliwia, stanowi praktykę uważności, dostarcza nam alternatywnych metafor
i opowieści, umożliwiając tym samym zmianę postaw
. Literatura zawsze mówi nam coś o tym, w jaki sposób ludzie wyobrażają sobie swoje miejsce w świecie pośród innych bytów i zjawisk. Przekazuje prawdę psychologiczną i zmysłową, prawdę o współzależnościach – a to najważniejsze prawo ekologii. Co więcej – sprawia nam radość, a radość, poczucie pełni życia – to sprawy fundamentalne, jeśli mamy mieć siłę, żeby przetrwać i walczyć o zmianę – mówi Julia Fiedorczuk, poetka i pisarka, prowadząca warsztaty lekturowe w ramach Akademii Klimatycznej.

Warsztaty odbywają się w bibliotekach biorących udział w Akademii Klimatycznej i są skierowane do bibliotekarek i bibliotekarzy chcących poruszać tematykę zmiany klimatu i degradacji środowiska poprzez literaturę. Dyskusyjne Kluby Książki wydają się być dobrym miejscem by testować wiedzę zdobytą podczas warsztatów.

Polecamy książki, których fragmenty analizowane są podczas warsztatów z Julią Fiedorczuk:
“Cyborg w ogrodzie. Wprowadzenie do ekokrytyki”, Julia Fiedorczuk
“Patyki i badyle”, Urszula Zajączkowska
“Alfabet”, Inger Christensen
“Atlas dziur i szczelin”, Michał Książek

Fot. Gminna Biblioteka Publiczna w Wierzchosławicach. Warsztaty lekturowe z Julia Fiedorczuk

Klimatyczne ABC. Książka, którą warto znać!

Ukazało się nowe, zaktualizowane wydanie pierwszego w Polsce interdyscyplinarnego podręcznika o zmianie klimatu, autorstwa badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego i współpracujących instytucji naukowych. Książka w wersji elektronicznej jest udostępniona do bezpłatnego pobrania na stronie
Wydawnictw UW: www.wuw.pl/product-pol-18569

Podręcznik powstał jako odpowiedź naukowców na pilną potrzebę powszechnej edukacji o kryzysie klimatyczno-ekologicznym. W “Klimatycznym ABC” zebrano podstawowe informacje na temat przyczyn i konsekwencji zmiany klimatu, a także możliwych sposobów ograniczenia globalnego ocieplenia. Zagadnienia omówiono nie tylko z punktu widzenia nauk ścisłych i przyrodniczych, ale też ekonomicznych i społecznych. W nowym wydaniu informacje oraz dane zaktualizowano, uwzględniając pogłębianie kryzysu klimatycznego oraz informacje z najnowszego, szóstego raportu Międzyrządowego Zespołu ds.Zmiany Klimatu.

Żeby dobrze zrozumieć, co dzieje się z klimatem naszej planety i jakie są tego konsekwencje, trzeba połączyć wiedzę płynącą z wielu dziedzin nauki. Istotne są wzajemne oddziaływania pomiędzy zjawiskami w atmosferze, procesami zachodzącymi w ekosystemach morskich i lądowych, i naszą
gospodarką. Właśnie te połączenia staraliśmy się przedstawić w naszym podręczniku – mówi dr Aleksandra Kardaś z Fundacji Edukacji Klimatycznej, członkini Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego Polskiej Akademii Nauk, jedna z redaktorek podręcznika.

Dla nauczycielek i nauczycieli przygotowano stronę z dodatkowymi materiałami dydaktycznymi: https://klimatyczneabc.uw.edu.pl/, a na interaktywnej stronie https://spotkaniazklimatem.pl/ można znaleźć krótkie filmy edukacyjne, w których polscy naukowcy opowiadają o swojej pracy i tłumaczą
różne zagadnienia klimatyczne. Chętni mogą między innymi zobaczyć, jakie znaczenie dla zmiany klimatu mają bagna oraz lodowce, jak się je bada oraz jaki wpływ zmiana klimatu wywrze na wykonywanie różnych zawodów w przyszłości.

Edukacja klimatyczna jest jednym z najważniejszych zadań jakie stoją przed społeczeństwem. Jest to zadanie nie tylko dla szkół i uczelni, ale dla nas wszystkich. Rozumienie zmiany klimatu jest niezbędne by zrozumieć współczesny świat i planować swoją przyszłość. – mówi dr Magdalena Budziszewska z Wydziału Psychologii UW, także członkini Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego Polskiej Akademii Nauk, jedna z redaktorek podręcznika.

Fot. materiały prasowe

Spacery badawcze z Filipem Springerem

Filip Springer, pisarz i fotograf, jeden z ekspertów Akademii Klimatycznej wyruszył na spacery po Polsce. Odwiedza miejscowości, w których znajdują się biblioteki biorące udział w Akademii Klimatycznej i wraz z jej uczestniczkami zabiera mieszkańców i mieszkanki na spacery po najbliższej okolicy. 

Jaki jest cel takich aktywności? 
Uwrażliwienie na zmianę najbliższego otoczenia wywołane działalnością człowieka i szukanie śladów ludzkiej obecności tam, gdzie jej się nie spodziewamy. 

Zachęcamy to udania się na spacer. Weź ze sobą małą łopatkę i zacznij kopać w ziemi. Co znajdziesz? 

Fot. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szamotuły 

Byliśmy w Sejmie!

Biblioteki dla klimatu zostały zaproszone na posiedzenie komisji parlamentarnej “Rodzice dla Klimatu”, które odbyło się 1 lutego b.r. 
Tematem spotkania  była „Edukacja klimatyczna dorosłych – edukacja dzieci nie wystarczy”.
Dobrze było wysłuchać prezentacji eksperckich, a tym bardziej usłyszeć o naszym projekcie w jednej z nich. Cieszymy się, że nasz projekt został dostrzeżony przez inne organizacje społeczne i osoby eksperckie zajmujące się tym obszarem!

Lokalne dialogi o klimacie

Jak rozmawiać o klimacie w społecznościach lokalnych? Jakim językiem opowiadać ? Od czego zacząć ?Czy te rozmowy mogą doprowadzić do stworzenia grup działania, które zrobią coś razem dla swojej miejscowości, a to “coś” będzie “proklimatyczne”? Czym jest w zasadzie to “proklimatyczne” działanie lokalnie?

W Bibliotekach dla klimatu po kilku miesiącach przygotowań w ramach Akademii Klimatycznej, nasze uczestniczki wyszły do swoich społeczności by rozmawiać o zmianie klimatu i zaangażować je we wspólne działania. Każda z bibliotekarek robi to na swój sposób, bo wie najlepiej co sprawdzi się w lokalnym kontekście.
Obserwujemy ten proces.

fot. Emilia Skwarska, dialog wokół klimatu w Bibliotece w Nadolicach Wielkich

Akademia Klimatyczna w toku

Machamy do Was z kolejnego “online’u” w ramach Akademii Klimatycznej. Zdobywamy wiedzę o zmianie klimatu i jej skutkach dla lokalnych społeczności. Jest intensywnie, inspirująco, a czasem też zabawnie; ) Od października co tydzień spotykamy się podczas warsztatów, wykładów, dyskusji i wspólnie uczymy. Niebawem ruszymy w teren i zaczniemy działać ze społecznościami. 

Każda z osób (a jest ich 20) biorących udział w projekcie objęta jest też opieką tutorską. Podczas indywidualnych spotkań i grupowych warsztatów pogłębia kompetencje potrzebne by  wyjść do swoich społeczności i  zacząć je angażować  we wspólne działania dla klimatu. Tutoring to również czas by się zatrzymać i opowiedzieć o swoich obawach, wątpliwościach i przeszkodach, które trzeba pokonać.  

Rozmowa online wokół „Książki o klimacie” Grety Thunberg

Zapraszamy Was do wysłuchania rozmowy i wzięcia udziału w dyskusji wokół nowej „Książki o klimacie” stworzonej przez Gretę Thunberg. Spotkanie odbędzie się  6 grudnia o godz. 12:00 i będzie transmitowane online w wydarzeniu na profilu facebook pod linkiem: https://fb.me/e/1ApcapcxH
 

Znana na całym świecie aktywistka klimatyczna, zaprosiła do napisania tej książki ponad setkę naukowczyń i naukowców, popularyzatorek i popularyzatorów nauki. W ten sposób powstała opowieść, którą powinien przeczytać każdy z nas, bo historia o zmianie klimatu „to najważniejsza historia na świecie i trzeba ją opowiadać wszem i wobec – wszędzie, gdzie mogą ją donieść nasze głosy, a nawet znacznie dalej.”

O książce porozmawiają: 

Filip Springer – autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą“, „13 pięter”, „Miasto Archipelag”, „Źle urodzone”, „Mein Gott, jak pięknie”. Współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest i Miedzianka po drodze oraz Szkoły Ekopoetyki.

Joanna Przybyło – uczestniczka Akademii Klimatycznej w projekcie Biblioteki dla Klimatu, Dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Wierzchosławicach.

Czas start

Po kilku miesiącach wytężonej pracy, burzowania i konsultacji, przedstawiamy Wam „Biblioteki dla klimatu” – projekt, do którego udało nam się zaangażować wiele wspaniałych osób i którego siłą jest współpraca. Chcemy opowiadać o zmianie klimatu w sposób przystępny, „po ludzku” i pokazać, że to temat, który dotyczy nas wszystkich. Wierzymy, że ten projekt będziemy tworzyli razem. Chcemy dzielić się wiedzą, wymieniać doświadczeniami, spotykać i rozmawiać, a następnie przekuć to wszystko w działanie z mieszkankami i mieszkańcami Waszych miejscowości.
 
Będzie działo się wiele, ale w pierwszej kolejności zapraszamy Was do wzięcia udziału w pierwszej edycji Akademii Klimatycznej.
Nabór otwieramy już 30 sierpnia, a na zgłoszenia czekamy do 25 września. Program, który opracowaliśmy w ramach Akademii jest skrojony na miarę Waszych potrzeb. Wymaga zaangażowania, to fakt, ale w zamian daje ogromne pole możliwości własnego rozwoju i szansę na poszerzenie oferty Waszej biblioteki.

To z kim widzimy się w Warszawie podczas startu Akademii?
 
Liczymy na Was i nie możemy się doczekać!

Pierwsze spotkanie za nami!

W ubiegłym tygodniu rozpoczęłyśmy pierwszą edycję Akademii Klimatycznej. 20 Bibliotekarek z 10 bibliotek z różnych zakątków kraju przyjechało do Warszawy. Ale to było spotkanie! W końcu mogłyśmy się poznać, porozmawiać o czekających nas wyzwaniach i podzielić oczekiwaniami.
W Pawilonie Edukacyjnym Kamień nad Wisłą spędziłyśmy 2 intensywne dni a towarzyszyły nam nasze ekspertki i eksperci.

Krzysztof Jodłowski z agencji badawczej DayRay opowiedział o szczegółach badania, które przeprowadziliśmy wspólnie latem tego roku. „Biblioteka jako miejsce działań dla klimatu” to dawka solidnej wiedzy o postrzeganiu bibliotek przez Polki i Polaków oraz o ich potencjale do inicjowania lokalnej proklimatycznej zmiany.
Filip Springer zabrał nas na spacer nad Wisłę, gdzie szukaliśmy śladów obecności człowieka, a dr Aleksandra Kardaś wprowadziła nas w temat zmiany klimatu od strony fizycznej. Mieliśmy też czas na rozmowę o tym jak rozumiemy zmianę klimatu, co robimy w obszarze edukacji klimatycznej i co przed nami. Dobry dialog poprowadziła nasza tutorka Magdalena Latuch.

Drugiego dnia, Justyna Turek i Henryk Stawicki z Change Pilots, pokazali nam jak myśleć o społecznościach, w których działamy w kategorii ekosystemu. Mapowaliśmy relacje pomiędzy poszczególnymi jego elementami i zastanawialiśmy się nad potrzebami grup, które chcemy zaangażować w nasze działania proklimatyczne. To było bardzo otwierające i inspirujące doświadczenie.

Przed nami kilka miesięcy intensywnej pracy: warsztaty, spotkania, wykłady, dialogi lokalne, spacery badawcze. Będziemy relacjonować!

Wyniki naboru do Akademii Klimatycznej

Ostatnie dni upłynęły nam na czytaniu zgłoszeń do pierwszej edycji Akademii Klimatycznej. Nie było łatwo podjąć decyzję – działacie bardzo aktywnie, na wielu polach, współpracując z różnymi partnerami. Po długich dyskusjach wybrałyśmy 10 bibliotek, z którymi spotkamy się w Warszawie już 9 października.

Dziękujemy za Wasze zaangażowanie i przesłane aplikacje.
Gratulujemy i do zobaczenia!

Spotkanie na temat badania „Biblioteka jako miejsce działań dla klimatu”

Już 25 września o godz. 12:00 zapraszamy na spotkanie z Krzysztofem Jodłowskim z agencji badawczej DayRay, podczas którego opowiemy Wam o szczegółach badania “Biblioteka jako miejsce działań dla klimatu”. 
Badanie przeprowadziliśmy w okresie od maja do lipca 2023 roku chcąc dowiedzieć się jaki potencjał tkwi w bibliotekach jako miejscach pozaformalnej edukacji klimatycznej oraz co o bibliotekach sądzą Polki i Polacy. 

Czas start

Po kilku miesiącach wytężonej pracy, burzowania i konsultacji, przedstawiamy Wam „Biblioteki dla klimatu” – projekt, do którego udało nam się zaangażować wiele wspaniałych osób i którego siłą jest współpraca. Chcemy opowiadać o zmianie klimatu w sposób przystępny, „po ludzku” i pokazać, że to temat, który dotyczy nas wszystkich. Wierzymy, że ten projekt będziemy tworzyli razem. Chcemy dzielić się wiedzą, wymieniać doświadczeniami, spotykać i rozmawiać, a następnie przekuć to wszystko w działanie z mieszkankami i mieszkańcami Waszych miejscowości.
Będzie działo się wiele, ale w pierwszej kolejności zapraszamy Was do wzięcia udziału w pierwszej edycji Akademii Klimatycznej.
Nabór otwieramy już 30 sierpnia, a na zgłoszenia czekamy do 25 września. Program, który opracowaliśmy w ramach Akademii jest skrojony na miarę Waszych potrzeb. Wymaga zaangażowania, to fakt, ale w zamian daje ogromne pole możliwości własnego rozwoju i szansę na poszerzenie oferty Waszej biblioteki.
To z kim widzimy się w Warszawie podczas startu Akademii?
Liczymy na Was i nie możemy się doczekać!

Wierzymy, że razem możemy więcej, dlatego szczególnie ważne są dla nas partnerstwa